Rady pro absolventy

Rady pro absolventy

Jako čerstvý absolvent, který hledá svou první pozici, pravděpodobně zkoušíte tradiční způsoby, jak získat práci. Aktualizujete ten veledůležitý životopis, snažíte se vypilovat své profesní online profily, brouzdáte po internetových portálech s nabídkami práce a možná jste i zkusili kontaktovat personální agenturu.

Existují tu ovšem ještě další cesty, jak získat práci vašich snů, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

1. Nezužujte svůj výběr příliš

Možná teď děláte to, co většina vašich kolegů – absolventů – zaměřujete se v hledání pouze na ty pozice, které jsou přesně spojené s vaším titulem, popřípadě s prací, se kterou už máte jakousi zkušenost. Zdá se vám, že to je vám a vašim schopnostem nejbližší. Ve skutečnosti byste se neměli cítit svým titulem omezeni. Například to, že máte diplom z psychologie, neznamená, že byste se měli ucházet jen o práci v tomto odvětví. Naopak byste se měli zamyslet i nad jinými povoláními, kde byste mohli své znalosti zužitkovat, jako je třeba HR nebo školství. Pravděpodobně máte mnohem širší spektrum talentu, než si myslíte a díky kterému jste ideálním uchazečem na mnoho pozic. Zamyslete se tedy nad tím, za co vás chválili ve škole, v předchozích zaměstnáních, anebo za co si vás cení vaši přátelé. Můžete si zkusit udělat online test, který vám pomůže vaše skryté kvality odhalit. Zapište si, jaké jsou vaše nejsilnější stránky a ty pak přidejte do svého životopisu a nebojte se je zmínit ani na pohovorech. Nebojte se rozšířit své obzory a věřte, že jste vhodní na více pracovních pozic, než si myslíte. Jde jen o to zjistit na jaké.

2. Nezavrhujte krátkodobé pracovní úvazky

V poslední době se kratší pracovní úvazky stávají čím dál tím běžnějšími a počet dočasných pracovníků se do roku 2020 zvedne na 40%. Tento typ práce s sebou přináší mnoho výhod pro absolventy.

Můžete si přidat hodnotné zkušenosti do vašeho CV: 
U tohoto typu práce bývají přesně definované díle, které je třeba splnit za krátkou dobu. Pokud se vám to povede, budete mít další perličku do vašeho životopisu a získáte reálné zkušenosti.

Zjistíte, co vás baví: 
Skrze krátkodobou práci můžete zjistit, co vás naplňuje a co vás naopak nebaví, což vám pomůže rozhodnout se, co v životě skutečně chcete dělat a pak budete moci skutečně začít stavět svoji kariéru.

Rozšíříte si svůj okruh známých: 
Pokud se budete poctivě věnovat networkingu a dáte si na tom opravdu záležet, můžete si odnést známosti, které vám vydrží celý život.

Zvýšíte si sebevědomí: 
Dočasné pracovní místo vás vytáhne z rutiny a každý úspěch bude vítězstvím, které vám dodá další sebevědomí. 
Sečteno a podtrženo, nezavrhujte krátkodobé úvazky, opravdu mohou nakopnout vaši začínající kariéru, pomoci vám získat nové důležité schopnosti a zkušenosti a odlišit vás od konkurence.

3. Při hledání práce se nezaměřujte jen na velké firmy

Velká jména sice vypadají dobře v životopise a mnoho z nich poskytuje skvělé pozice pro absolventy, ale nezavrhujte ani menší zaměstnavatele. Společnosti, které nejsou tak velké, jsou v určitých směrech více flexibilní. Tím pádem budete mít více autonomie a budete moci najít příležitosti i mimo rámec své pozice. Tím, že začnete svou kariéru v menší organizaci, budete mít také možnost přímo komunikovat se seniorním managementem a vytvořit si tak kontakty, které se vám později budou hodit.

4. Při hledání práce nejde jenom o aktualizování životopisu a brouzdání po pracovních portálech

Samozřejmě, že jako čerstvý absolvent budete trávit spoustu času on-line odpovídáním na inzeráty, ale to není to jedné, co můžete udělat, abyste rychle našli tu správnou práci: 

Ukažte, že máte nějaké extra schopnosti: 
Je jasné, že jako čerstvý absolvent, jste strávili většinu svého času na akademické půdě a chybí vám serióznější pracovní zkušenosti. I přesto, že personální agentury toto chápou, neuškodí, když si do CV přidáte něco, co vám dá konkurenční výhodu.

Zapojte se do různých činností, které rozšíří škálu vašich schopností. 
Přihlaste se na stáže, zapojte se do dobrovolnických aktivit, studujte on-line kurzy nebo začněte psát blog. Ať už se rozhodnete dělat cokoliv, ujistěte se, že se to bude dobře vypadat na vašem CV.

Rozšiřte si síť svých známých: 
Nezapomínejte k tomuto účelu využívat profesionální profily na sociálních sítích. Zapojte se do diskuzí týkajících se vašeho oboru, sdílejte zprávy a blogové články. Měli byste také navštěvovat networkingové akce a semináře, abyste se potkali se svými novými kontakty tváří v tvář. Pokud to půjde, zjistěte si předem, kdo na dané akci bude a zeptejte se hostitele, jestli by vás nemohl pár lidem představit.

Připravte se na interview: 
Po letech strávených na akademické půdě ještě nemáte takový cvik v přípravách na pohovory, jaký je potřeba. Snad nebude trvat tak dlouho, než vám zavolají z první práce a pozvou vás k osobnímu setkání, ale je důležité využít času, než se tak stane a zjistit si, jaké jsou nejnovější techniky vedení pohovorů a připravit si odpovědi na běžnější otázky o vašich vlastnostech, až po otázky složitější jako je například: „Řekněte mi o tom, kdy jste selhali.“ Zkuste si sehrát dialog se svými přáteli, rodinou nebo personalistou, abyste si odpovědi vyzkoušeli nanečisto a potom přišli na opravdové interview sebevědomí a uvolnění. Pokud byste chtěli další tipy o tom, jak se připravit, klikněte zde.

5. Vytvořte si plán a udržte motivaci

Období vyšší nezaměstnanosti mohou demotivovat každého, obzvláště pak mladé absolventy, kteří se snaží najít první práci v oboru. Je tedy důležité, abyste neházeli flintu do žita po prvních neúspěších a udrželi si pozitivní myšlení a motivaci. Vstaňte brzy ráno, jako byste práci už měli, a věnujte se produktivním věcem, jako je hledání pracovních nabídek na internetu, seznamování se s novými lidmi a zlepšování svých schopností. Nezapomínejte však na to dát si občas přestávku a vyjít si ven s přáteli, věnujte se svým koníčkům, prostě dělejte, co vás baví. Cvičení je také skvělým způsobem, jak odbourat stres.

6. Nesrovnávejte se se svými přáteli

To, že si vaši přátelé již našli skvělá zaměstnání a vy ne, neznamená, že jste o něco horší. Prostě se pro vás ještě neobjevila ta správná příležitost. Mnoho lidí se cítí přesně jako vy a není potřeba se bát, že se na vás nedostane. Neztrácejte naději.

 

Hlavní rada je tedy nehlásit se jen na pozice, které jsou pro vás „bezpečné“, které víte, že zvládnete levou zadní. Najděte své skryté talenty a pracujte na nich. Postupně budujte svou síť známých, získejte zkušenosti a učte se od ostatních. Zvažte příležitosti, které jste dříve nezvažovali. Nezapomínejte však na sebe dávat pozor, občas odpočívejte a nesrovnávejte se se svými vrstevníky. Pokud budete následovat rady v tomto článku, nemusíte se bát neúspěchu a dřív, než se nadějete se před vámi objeví ta správná příležitost, která nastartuje vaši právě začínající kariéru tím správným směrem.